Szeretettel látunk minden érdeklődőt Százhalombattán, és Érden megrendezésre kerülő programjainkon. Természetesen szívesen látjuk gyerekeket is!

Programok Battán

Százhalombatta
Május 5. szombat
Dunafüredi Közösségi Ház, Esthajnal utca 23.

9.30 – Megnyitó
9.30 – 10.00 Babamasszázs, Tóthné Ambrus Márta - szponzorált program

A babamasszázs évezredes hagyományra tekint vissza, negatív hatása pedig nem ismert. Azok a babák, akik rendszeres masszázsban részesülnek, bizonyítottan nyugodtabbak. A betegségekkel szembeni ellenálló képességük pedig magasabb.

Kötődés és kommunikáció
Az érintés az egyik legfontosabb kommunikációs módszer a kisbaba számára. Az érintés és a szeretet alapvető feltételei az érzelmi és testi növekedésnek. A babamasszázs segítségünkre lehet abban, hogy gyermekünk jelzéseit jobban megértsük. A gyengéd masszírozás mind a babának, mind a mamának örömforrás. A rendszeresen masszázs elősegíti a beszédfejlődést és a testtudatosságot.
Miben segít?
Megelőzhetőek és megoldhatóak vele olyan kellemetlen problémák, mint a hasfájás, a fogzási fájdalom, az éjszakai alvászavarok. A javuló vérkeringés miatt az idegrendszer és az immunrendszer is gyorsabban fejlődik, erősebb lesz.
A kezdő szülőket magabiztosabbá teszi a babával való foglalkozás során; megnyugszanak a szülők is és a szülők nyugalma, harmóniája a gyermekre nyugtatóan hat.
A jelentkezők ízelítőt kaphatnak a masszázsból és választ a kérdéseikre a gyakorlatokkal kapcsolatosan.
Bejelentkezés a helyigény miatt szükséges, a következő e-mailcímen:

Jelentkezést május 4. 24.00-ig tudunk elfogadni.


10.00 – 11.00 Anya, - és Bababarát Szülészeti Ellátás Dr. Bálint Balázs szülészorvos
A Szent Imre Kórház ismert szülészorvosa a 10 pont közül a bizonyítottan jótékony hatású szüléskísérés gyakorlatáról (5. pont) és a potenciálisan káros gyakorlat elkerüléséről (6. pont) szolgál információval a résztvevők számára.
Mit jelent ez a gyakorlatban?

10 lépés, mely az optimális anya- és bababarát* szülészeti ellátáshoz vezet
A Nemzetközi Anya- és Bababarát Szülészeti Ellátásért Szervezet kezdeményezése - International MotherBaby Childbirth Organisation (IMBCO) www.imbco.org

A Nemzetközi Anya- és Bababarát Szülészeti Ellátásért Kezdeményezés 10 lépése
Az optimális Anya- és Bababarát Szülészeti ellátást biztosító szervezet olyan kidolgozott, írásba foglalt irányelvekkel rendelkezik, amelyeket képzéseiben és gyakorlatában megvalósít: *
• 1. Lépés: Minden nőt tisztelettel és méltósággal kezel

• 2. Lépés: Ismeri és általánosan alkalmazza azt a bábai szakmai tudást és azon készségeket, amelyek a várandósság, a szülés, a szoptatás és gyermekágyas időszak normál élettani folyamatait legoptimálisabban támogatják.
• 3. Lépés: Tájékoztatja az anyát a vajúdás és szülés alatti folyamatos támogatás előnyeiről, valamint biztosítja, hogy a szülő nő által választott személyek ebben a támogatásban részesíthessék is őt.
• 4. Lépés: A fájdalom csillapítására és enyhítésére a szülő nőnek nem-gyógyszeres módszereket és kényelmi szolgáltatásokat ajánl, miközben ismerteti vele ezek hasznát a normális szülés megkönnyítésére.
• 5. Lépés: Olyan gyakorlatot folytat, amely tudományos bizonyítékokon alapul, és amelynek jótékony hatása beigazolódott.
• 6. Lépés: Elkerüli a potenciálisan káros gyakorlatokat és eljárásokat.
• 7. Lépés: Olyan intézkedéseket vezet be, amelyek hozzájárulnak az egészséges jólléthez, valamint megelőzik a betegségeket és a váratlan veszélyhelyzeteket.
• 8. Lépés: Hozzáférést biztosít a bizonyítékokon alapuló szakszerű sürgősségi ellátáshoz.
• 9. Lépés: Biztosítja a kapcsolódó anya- és gyermek-egészségügyi ellátás széles spektrumát – együttműködve magánszemélyekkel, intézményekkel és szervezetekkel.
• 10. Lépés: Törekszik a sikeres szoptatás 10 lépésének megvalósítására, vagyis betartja a „Bababarát Kórház” kezdeményezés alapelveit.

*Az Anya és a Gyermek a várandósság, a szülés, valamint a szoptatás időszakában kölcsönösen eggyé forrott egységet alkot, ezért az eredeti szövegben a MotherBaby kifejezést használják. (az egész világon ismert angol elnevezése: IMBCI - International MotherBaby Childbirth Initiative) www.imbci.org

10.30 – 11.00 Hordozási tanácsadás a Beli Buba Babahordozó Iskola tanfolyamvezetőivel - szponzorált program

A tanácsadás ideje alatt mód van segítséget kérni a megfelelő hordozóeszköz kiválasztásához, informálódni a különbségekről, és a helyes hordozási módról. Ez az alkalom azonban nem pótolja a biztonságos kendőkötés megtanulására alkalmas tanfolyamot.


11.00 – 12.00 Első napok otthon Csókásiné Hermann Anna vezető védőnő és Dr. Benedek László, gyermekgyógyász

Hogyan készülhetünk fel a kórházból hazaérkező kisbaba és édesanya fogadására? Miben
segít a védőnő és a gyermekgyógyász? Milyen vizsgálatokat végeznek, és mire szolgálnak ezek?
Hogyan lehetünk felkészültek?
Ezekre a kérdésekre válaszolnak előadó szakértőink, akik hosszú évek óta látogatják az újszülötteket. Tapasztalataik hasznos információt jelenthetnek minden család számára.

11.30 – 12.00 Baba-mama jóga 10 hónapos kor alatti babákkal Schrenk Judit- - szponzorált program

A szülő és gyermek közötti mozgás adta harmóniában, a baba már korán hozzászokik a mozgás-gazdag életmódhoz, és a jó példa korán beleívódik szokásaiba. A hatha jóga pozíciók a babának háromdimenziós mozgásérzést adnak a világról, és a test fejlődését is sokban segítik. A világ természetes megtapasztalása és érzése: az, hogy a baba és a mama teljesen szinkronban mozog, a legfontosabb a babának. A mama a gyakorlatok közben mindig a baba igényeit követi és megtalálja a nevetésben, a szemek kontaktusában, és a mozgásban a legbensőbb, emberi kapcsolatot a gyermekkel.

A BABA-MAMA JÓGÁBAN megélt közös tevékenység csökkenti a szülés utáni depresszió kialakulásának esélyét. Míg a babának az egész foglalkozás játék, a mamának egy jó lehetőség arra, hogy visszaszerezze a szülés előtti kondícióját, és nincs szükség bébiszitterre sem.

Kisbabás jóga: 6. héttől - 10 (12) hónapos korig: A kisbabás jógának fontos része a babamasszázs, a kisbaba teljes átmozgatása, mászás-előkészítő és az emésztést elősegítő gyakorlatok.

Bejelentkezés a helyigény miatt szükséges, a következő e-mailcímen:

Jelentkezést május 4. 24.00-ig tudunk elfogadni.



12.00 – 13.00 Mit vár a kisbabánk tőlünk? Az újszülött szükségletei Csörgő Andrea, perinatális szaktanácsadó

Manapság a környezet, a munkahely, a család, a barátok megannyi elvárást fogalmaznak meg a nők felé. A média azt sugallja, hogy milyen fontos egy nőnek (édesanyának) magával foglalkoznia. Az igazi nő ellátja családját, férjét, ugyanakkor mindig tip-top, jól ápolt, rendben van a frizurája, problémáin nem kesereg, erős és rendíthetetlen munkaerő.
Ehhez képest nem könnyű elfogadni azt a változást, amit a szülés utáni időszak hoz. Hogy egyszerre vagyunk boldogok és elkeseredettek, hogy legszívesebben átölelnénk a világot, ugyanakkor kétségbeesve lessük gyermekünk minden lélegzetét, hogy vajon jól van-e.
És bizony közel sem az a legfontosabb dolog az első napokban, hetekben, sőt az első hónapokban sem, hogy az ember „magával törődjön” vagy mások elvárásaival. Azaz mégis, hiszen az édesanya akkor is magával törődik, amikor a gyermekét szoptatja, gondozza. A várandósság alatti szoros kapcsolat a szüléssel nem ér véget: „én magam” a gyermekem is vagyok, az „én jóllétem” az ő elégedettsége és egészsége is. Az első napok, az első hetek, a gyermekágy idején mindez rendben való, és szükséges.
Sok édesanyát ér váratlanul az a 24 órás szolgálat, azok az igények, amelyeket az újszülött részéről tapasztal. Erről szól az előadás, amely során gyakorlati ötleteket is kaphatnak a hallgatók, az első hetek nehézségeinek elkerülésére, illetve megoldására.
Az előadó a Csörgő Szülőhangoló Program vezetője, pedagógus, perinatális szaktanácsadó, 5 gyermek édesanyja.


12.30 – 13.00 Baba-mama jóga 10 hónapos kor feletti tipegőkkel Schrenk Judit - szponzorált program

Nagybabás jóga: (10) 12 hónapos kortól - 24 hónapos korig: A nagybabás jógán már elmarad a masszázs, mert az örökösen izgő-mozgó, esetleg már járkáló babák nem engedik magukat masszíroztatni, viszont itt jönnek elő a mondókák, gyerek dalok, lovagoltatós és egyéb döcögtető játékok, a babák legnagyobb örömére.

Bejelentkezés a helyigény miatt szükséges, a következő e-mailcímen:

Jelentkezést május 4. 24.00-ig tudunk elfogadni.

13.00 – 14.00 Apás szülés - apák a szülésről

Kötetlen beszélgetés édesapák között a szüléssel kapcsolatos élményekről, mely ráhangolódás lehet a Férfisátor programra.


13.30 – 14.00 Kismama jóga Schrenk Judittal

A kismama jóga egy adaptált jógaforma, hiszen a kismamáknak már nem szabad erőteljesen csavarni, előre és hátrahajolni. Ezért a jógapózok úgy lettek átalakítva, hogy teljes biztonságban végezhessék őket az áldott állapotban lévők. Fontos része az órának a babával való kapcsolatfelvétel, relaxáció, vajúdó pózok gyakorlása, légző gyakorlatok és persze a test teljes átmozgatása. A befelé figyelés és testérzetek figyelése segíti a babára hangolódást, a tudatos készülést a szülésre.

Bejelentkezés a helyigény miatt szükséges, a következő e-mailcímen:

Jelentkezést május 4. 24.00-ig tudunk elfogadni.


14.00 – 16.00 Filmvetítés: Világra jönni (Gilles de Maistre: Le premier cri)

A filmvetítést moderált beszélgetés követi, amely lehetőséget nyújt a látottak nyomán felmerülő gondolatok, érzések, benyomások megosztására.



„A földkerekségen naponta átlagosan 364 501-szer esik meg ez a történet. Vágjunk neki egy kivételes világkörüli utazásnak, hogy felfedezzük a születés különböző univerzumait, amelyek épp olyan egyediek és változatosak, mint mi, emberek. Erre hívja meg ez a film a nézőit, a való életből vett szereplőkkel és a való élet képeivel mutatva be a világra jövetelt. Mongólia vad sztyeppéitől a párizsi felhőkarcolókig, India embertömegektől nyüzsgő utcáitól az inuitok lakta jégmezőkig, az amerikai Új-Mexikótól a Fekete-tengerig, a sivatagi tuareg falvaktól a kínai vagy japán metropoliszok zsúfolt kórházaiig, a Himalája csúcsaitól az amazonasi esőerdőkig. A film az egész bolygót bejárja, hogy ugyanazt a történetet bemutassa más-más térben és kultúrában. Mindannyiunk közös története bontakozik ki: amikor a nő anya, a férfi apa lesz, a gyermek pedig világra jön.”



14.00 – 16.00 Mitől kell fiainkat óvnunk? – Férfisátor, Zöldy Pál

Sok minden más ebben a világban, mint a mi fiatalkorunkban volt. Át tudjuk-e adni az életben-maradás technikáit gyermekeinknek? Egyáltalán mik azok?
Meg tudjuk fogalmazni?

„A férfisátrat 1998-ban hoztuk létre. A társaság szellemi atyja Zöldy Pál volt, aki hirtelen úgy találta, nem tud mit átadni a fiának, aki akkor lett 18 éves. Nincs apai, férfiúi 'trónja'. Az alapító tagok azokból a barátaiból váltak, akik akkoriban elvonultak vele, először 'disputákra' , hogy megvitassák ezt a hely
zetet. Ahol is kiderült, mindez közösen mindegyiküket sújtja. Ezeket az elvonulásokat különféle témakörökre fókuszáltan szervezték: A 'csapathoz tartozás', a 'munka', a 'nők' (anyánk és feleségünk), 'apáink és apasebeink', a 'virtus'. A nevük: Boros András, Bella Gábor, Lisztes Gábor, Szabó Ferenc, Szabolcs Pál, Tóth Avanti Péter, Zöldy András és még mintegy harmincan.”


14.30- 15.30 Hordozási tanácsadás a Beli Buba Babahordozó Iskola tanfolyamvezetőivel - szponzorált program

A tanácsadás ideje alatt mód van segítséget kérni a megfelelő hordozóeszköz kiválasztásához, informálódni a különbségekről, és a helyes hordozási módról. Ez az alkalom azonban nem pótolja a biztonságos kendőkötés megtanulására alkalmas tanfolyamot.


16.00 – 17.00 Elkerülhető a császármetszés? Dr. Dékány Ágnes szülészorvos, laktációs szaktanácsadó (IBCLC)

A XXI. században mi a császármetszés helye a szülészetben? Egy jó lehetőség, hogy gyorsan könnyen és tervezetten megússzuk a szülést? Egy jó lehetőség arra, hogy minél kevesebb szövődményen minél gyorsabban túl legyünk életünk egyik fájdalmas eseményén? Vagy épp ellenkezőleg, egy olyan alternatíva, amit most a XXI. században is csak életmentésre lehet/szabad használni? Kevesebb, vagy több a várható szövődmények száma császármetszés esetén? Hogyan jobb a babának, ha a hagyományos, vagy ha a sebészi útvonalon jön a világra? Mit lehet tenni, ha egy császármetszés már volt az életünkben, biztos, hogy a következő is az lesz? Mit tehet egy kismama azért, hogy elkerülje a császármetszést? Ezekre és hasonló kérdésekre keressük a választ a születés hete előadássorozat kapcsán.

Az előadó a Szent Imre kórházban dolgozik, és tapasztalata van a császármetszés utáni hüvelyi szülés kísérésében is.


16.30 Dúla ügyelet - szponzorált program

Információ szülésre készülő édesanyáknak és párjuknak a szüléskísérés lehetőségeiről. Miben és hogyan segít egy dúla?

17.00 – 18.00 Korai fejlesztés Dr. Nagypatakiné Hajzer Anna gyógypedagógus, közoktatási szakértő, Schmidt Mónika konduktor, a Szülők Fóruma Egyesület Elnöke

A két meghívott előadó több évtizedes tapasztalattal rendelkezik a sajátos nevelési igényű gyermekek fejlesztésének területén. A Születés Hete programjának alkalmából szívesen válaszolnak kérdésekre akár a fejlődésben fellelhető figyelmeztető jelek, akár a diagnózis, vagy a terápia oldalával kapcsolatosan.

Azon kérésüket tolmácsoljuk az érdeklődők felé, hogy tegyenek fel már most bátran kérdéseket annak érdekében, hogy az egy óra alatt minél több információval szolgálhassanak a családok számára.

A kérdéseket a battaerd@szuleteshete.hu címre várjuk.

Május 7. hétfő
Cool Club School, Szent István tér 9. 1.em.6.

9.00 - 11.00 : Ökoháztartás és natúr termékek a gyakorlatban,
Boszorkánykonyha – popsikrém házilag

Mi az az SLS és miért baj, ha magadra kened?
Mi van a bolti kozmetikumokban, ami árt és hogyan kerülheted el a használatukat?
Hogyan óvd kisbabád bőrét?
Mi fán terem a sheavaj, a kókuszolaj, és a lanolin?
Melyik olajat mire lehet használni?

A program során a résztvevők megismerkedhetnek a natúr termékekkel, azokkal az alapanyagokkal, amelyekből könnyedén elkészíthetők a baba körül használt kozmetikumok.
A Boszorkánykonyhában pedig természetes alapanyagból popsikrémet készíthetnek.

Minden kelléket biztosítunk, bejelentkezés szükséges.
A férőhelyek korlátozott száma miatt az első 8 főnek tudunk lehetőséget biztosítani a részvételre. A programon részt venni a csak az előre megváltott jeggyel, a költségekhez való hozzájárulás díjával (500.-Ft) lehet. Ezért cserébe a tetszőlegesen illatosított elkészített krémet a kapott tégelyben hazaviheted magaddal.
Jegyek vásárolhatók a május 5-i, szombati programon a Dunafüredi Közösségi Házban, és hétköznap délutánonként a Cool Club Schoolban (Százhalombatta Szent István tér 9. 1. em. 6.) illetve jelentkezni lehet a battaerd@szuleteshete.hu e-mailcímen.





11.00 - 13.00 Filmvetítés: Babák – az első év

„Thomas Balmes rendező négy kisbaba életének első évét mutatja be. A világ egymástól távoli részein járunk, Namíbia, Mongólia, Tokyo és San Francisco a helyszín, ahol nyomon követhetjük a csöppségek mindennapjait. Fejlett országok állnak szemben fejlődő országokkal. Felvetődik a kérdés - hol jobb felnevelni egy gyereket? Nyüzsgő nagyvárosban, a legnagyobb luxus közepette, babajógával és csoportterápiával, vagy a vadonban, ahol a gyerkőc porban csúszkál és a birkaitatóban fürdik? A meglepetés, hogy mind a négy gyerek hasonlóan kreatív és figyelmes, ugyanúgy fejlődik és tanul, a család anyagi helyzetétől és a társadalmi háttértől függetlenül.”


A filmvetítést moderált beszélgetés követi, amely lehetőséget nyújt a látottak nyomán felmerülő gondolatok, érzések, benyomások megosztására.


EBÉDSZÜNET

16.00 – 18.00 Játszótéri Piknik – Kötetlen beszélgetés anyaságról, nőiségről