Szeretettel látunk minden érdeklődőt Százhalombattán, és Érden megrendezésre kerülő programjainkon. Természetesen szívesen látjuk gyerekeket is!

Programok Érden

Érd
Május 10. csütörtök
Kuckó Foglalkoztató Alispán utca 4.


9.30 Megnyitó

9.30 – 10.00 Babamasszázs, Tóthné Ambrus Márta - szponzorált program

A babamasszázs évezredes hagyományra tekint vissza, negatív hatása pedig nem ismert. Azok a babák, akik rendszeres masszázsban részesülnek, bizonyítottan nyugodtabbak. A betegségekkel szembeni ellenálló képességük pedig magasabb.

Kötődés és kommunikáció
Az érintés az egyik legfontosabb kommunikációs módszer a kisbaba számára. Az érintés és a szeretet alapvető feltételei az érzelmi és testi növekedésnek. A babamasszázs segítségünkre lehet abban, hogy gyermekünk jelzéseit jobban megértsük. A gyengéd masszírozás mind a babának, mind a mamának örömforrás. A rendszeresen masszázs elősegíti a beszédfejlődést és a testtudatosságot.
Miben segít?
Megelőzhetőek és megoldhatóak vele olyan kellemetlen problémák, mint a hasfájás, a fogzási fájdalom, az éjszakai alvászavarok. A javuló vérkeringés miatt az idegrendszer és az immunrendszer is gyorsabban fejlődik, erősebb lesz.
A kezdő szülőket magabiztosabbá teszi a babával való foglalkozás során; megnyugszanak a szülők is és a szülők nyugalma, harmóniája a gyermekre nyugtatóan hat.
A jelentkezők ízelítőt kaphatnak a masszázsból és választ a kérdéseikre a gyakorlatokkal kapcsolatosan.
Bejelentkezés a helyigény miatt szükséges, a következő e-mailcímen:

Jelentkezést május 9. 24.00-ig tudunk elfogadni.


10.00 – 11.00 Kettő helyett enni? - Diéta és táplálkozás a várandósság alatt
Bognár Krisztina, védőnő, laktációs szaktanácsadó (IBCLC), dietetikus

Régen volt már, hogy úgy hitték kettő helyett kell enni, ha az ember lánya gyermeket vár. A táplálkozás minden szempontból fontos kérdés minden kismamának. A várandósság segít egy tudatos élet kialakításában. Ha addig nem is, akkor babát várva sokkal fogékonyabbak a nők az egészséges táplálkozási szokások kialakítására.
Előadásomban röviden ismertetem a várandósság alatti táplálkozási ajánlásokat. Részletesebben kitérek a várandósság alatti súlygyarapodásra, valamint a terhességi cukorbetegség megelőzésére, diétás kezelésére.

  1. Felkészülés a fogamzásra
  2. Ajánlások a várandósság alatti táplálkozásra
  3. Ajánlott súlygyarapodás tápláltsági állapot alapján
  4. Diéta a várandósság alatt: terhességi cukorbetegség - szénhidrát megszorítás.


10.00 – 11.00 Mit vár a kisbabánk tőlünk? Az újszülött szükségletei Csörgő Andrea perinatális szaktanácsadó

Manapság a környezet, a munkahely, a család, a barátok megannyi elvárást fogalmaznak meg a nők felé. A média azt sugallja, hogy milyen fontos egy nőnek (édesanyának) magával foglalkoznia. Az igazi nő ellátja családját, férjét, ugyanakkor mindig tip-top, jól ápolt, rendben van a frizurája, problémáin nem kesereg, erős és rendíthetetlen munkaerő.
Ehhez képest nem könnyű elfogadni azt a változást, amit a szülés utáni időszak hoz. Hogy egyszerre vagyunk boldogok és elkeseredettek, hogy legszívesebben átölelnénk a világot, ugyanakkor kétségbeesve lessük gyermekünk minden lélegzetét, hogy vajon jól van-e.
És bizony közel sem az a legfontosabb dolog az első napokban, hetekben, sőt az első hónapokban sem, hogy az ember „magával törődjön” vagy mások elvárásaival. Azaz mégis, hiszen az édesanya akkor is magával törődik, amikor a gyermekét szoptatja, gondozza. A várandósság alatti szoros kapcsolat a szüléssel nem ér véget: „én magam” a gyermekem is vagyok, az „én jóllétem” az ő elégedettsége és egészsége is. Az első napok, az első hetek, a gyermekágy idején mindez rendben való, és szükséges.
Sok édesanyát ér váratlanul az a 24 órás szolgálat, azok az igények, amelyeket az újszülött részéről tapasztal. Erről szól az előadás, amely során gyakorlati ötleteket is kaphatnak a hallgatók, az első hetek nehézségeinek elkerülésére, illetve megoldására.
Az előadó a Csörgő Szülőhangoló Program vezetője, pedagógus, perinatális szaktanácsadó, 5 gyermek édesanyja.


11.00 – 13.00 Filmvetítés: Babák- Az első év

A filmvetítést moderált beszélgetés követi, amely lehetőséget nyújt a látottak nyomán felmerülő gondolatok, érzések, benyomások megosztására.

„Thomas Balmes rendező négy kisbaba életének első évét mutatja be. A világ egymástól távoli részein járunk, Namíbia, Mongólia, Tokyo és San Francisco a helyszín, ahol nyomon követhetjük a csöppségek mindennapjait. Fejlett országok állnak szemben fejlődő országokkal. Felvetődik a kérdés - hol jobb felnevelni egy gyereket? Nyüzsgő nagyvárosban, a legnagyobb luxus közepette, babajógával és csoportterápiával, vagy a vadonban, ahol a gyerkőc porban csúszkál és a birkaitatóban fürdik? A meglepetés, hogy mind a négy gyerek hasonlóan kreatív és figyelmes, ugyanúgy fejlődik és tanul, a család anyagi helyzetétől és a társadalmi háttértől függetlenül.”



EBÉDSZÜNET (13.00 – 16.00)

16.00 – 17.30 HypnoSzülés: természetes módszer a félelemmentes, könnyebb, kellemesebb szülésért

Interaktív előadás
Schimcsig Nóra dúla, HypnoBirthing szülésfelkészítő, személyközpontú tanácsadó, tréner

"Marie Mongan filozófiája, hogy a fájdalom nem szükségszerű velejárója a szülésnek - s világhírű módszere természetes eszközöket: légzést, érintést, relaxációt és pozitív megerősítéseket tanít, hogy elménk segítségével a lehető legjobban megkönnyítsük testünk szüléskor végzett munkáját, illetve csillapítsuk esetleges fájdalmát. Tények és tévhitek a(z ön)hipnózisban szülésről és ennek előnyeiről. - rövid szülésvideóval illusztrálva."


16.00 – 17.00 Hordozási tanácsadás - szponzorált program

17.30 – 18.30 Szexuális nevelés csecsemőkortól kamaszkorig, Csörgő Andrea pedagógus, perinatális szaktanácsadó

Valószínűleg sokan emlékeznek még a Sehányéves kislány című könyvre, vagy talán sokaknak meg is van otthon a polcon. A könyv közös olvasgatásán túl azonban éppen elég kétségbeejtő helyzet és kérdés adódhat a szexualitással kapcsolatosan a csecsemőkortól kamaszkorig, amelyekkel bizony szembe kell néznünk.
Az előadás során végigvesszük azokat az életkori szakaszokat, és ezeknek az egyes jelenségeit, jellemzőit, amelyekben egy szülő kihívások elé nézhet. Szeretnénk néhány gyakorlati ötletet is adni arra vonatkozóan, hogyan lehet egy-egy kényes kérdésre megfelelő, hiteles választ adni.


Időpontváltozás!!!
17.00 – 17.30 Kismama jóga Schrenk Judit szponzorált program

A kismama jóga egy adaptált jógaforma, hiszen a kismamáknak már nem szabad erőteljesen csavarni, előre és hátrahajolni. Ezért a jógapózok úgy lettek átalakítva, hogy teljes biztonságban végezhessék őket az áldott állapotban lévők. Fontos része az órának a babával való kapcsolatfelvétel, relaxáció, vajúdó pózok gyakorlása, légző gyakorlatok és persze a test teljes átmozgatása. A befelé figyelés és testérzetek figyelése segíti a babára hangolódást, a tudatos készülést a szülésre.

Bejelentkezés a helyigény miatt szükséges, a következő e-mailcímen:

Jelentkezést május 9. 24.00-ig tudunk elfogadni.

Május 11. péntek

9.30 – 10.30 Segítők a szülés körül Bottyán Emese szülésznő, perinatális szaktanácsadó

„Segít(Ő), Szül(És)
Kik vannak velünk jelen a vajúdásnál, szülésnél?
Ki a szülésznő- bába? Dúla? Van különbség? Van különbség!
A beszélgetés, előadás alatt szeretném bemutatni, kik lehetnek, és vannak velünk a szülésnél. Kiket hívhatunk meg, ki az aki „hívás nélkül” is jön.
A segítők szerepe, munkája, lehetőségei. Mit tesz, vagy nem tesz a szülésznő?
Mit kérhetünk? Mit kaphatunk?
Az előre meghívott segítők szerepe. Mi az a bábai gondoskodás, és mitől válik azzá?
A személyre szabott gondoskodás lehetőségei, előnyei.
Hogyan „kérhetünk” segítséget a segítőktől.
(Ő)Segít (És)Szül”


Bottyán Emese a Szent Imre kórházban dolgozik, a Bábaszövetség elnökségi tagja, SAS

10.30 – 11.30 Hordozóeszközök használata

Nem is volt olyan régen, amikor még egyetlen lehetőségként a szülők kenguruba dugták sokat síró kisbabájukat. Ma már azonban hihetetlen a választék a hordozóeszközök piacán. Szeretnénk eligazítást nyújtani azoknak a szülőknek, akik nem ismerik ki magukat, vagy csak szeretnének előre tájékozódni arról, milyen hordozót érdemes és milyet nem érdemes beszerezni.

Az előadók képzett hordozási tanácsadók, tanfolyamvezetők, akik gyakorlatban mutatják be a különböző hordozó fajtákat.

Bondár Bernadett, Csörgő Andrea (Beli Buba Babahordozó Iskola), Horváthné Morva Ágnes(Beli Buba Babahordozó Iskola)


11.00 – 12.30 Kézműves foglalkozás Avar Ovi - szponzorált program

11.30 – 12.30 Miért és kinek kell a korai fejlesztés? Németh Rita szenzoros-integrációban (Ayres terápia) képzett tanácsadó szakpszichológus, Szacsvayné Bóta Eszter korai fejlesztő gyógypedagógus

Manapság már szinte elképzelhetetlen, hogy egy gyermek ne vegyen részt valamilyen fejlesztő foglalkozáson. Másfelől viszont még most is gyakran előfordul, hogy egy részképesség zavar, vagy mozgásában, esetleg beszédben elmaradó gyermek nem kap idejében segítséget, így elhúzódik a fejlesztése. Előadóinkkal arról beszélgetünk, hogy mikor van szükség a csecsemő-, kisgyermekkori fejlesztésre, a szükségességének jeleiről, a módszerekről, és az eredményekről.


EBÉDSZÜNET (12.30 – 15.30)

15.30 – 16.30 FelkéSZÜLÉS - lehet-e felkészülni a szülésre? Csörgő Andrea, perinatáis szaktanácsadó
Amikor egy nő gyermeket vár, az első, amit kézbe kap a Várandós gondozási kiskönyv. Ezekbe kerül a sok-sok adat, vizsgálatokról, testsúlyról, méretről. Megannyi szám, mely mind azt hivatott mutatni, hogy rendben van-e az édesanya és a magzat egészsége.
Könyvek, újságok, kiadványok és internetes oldalak sokasága szól a különböző orvosi vizsgálatokról, arról, hogy mekkora a magzat az adott terhességi héten, mekkora lehet az édesanya súlynövekedése, és hogy milyen fontos tudnivalók vannak az egyes időszakokkal kapcsolatban. A várandós édesanya a gondozást végző szülészorvosnál és a védőnőnél is alkalomról alkalomra új információkat kap ezekről.
Elmarad azonban az asszonyok érzelmi támogatása, hiszen ez az időszak óriási változást hoz a nő életébe.
A szülésre készülés elsősorban technikai kérdéssé egyszerűsödik a gyakorlatban, módszerek, légzéstechnikák, fájdalomcsillapítási módszerek lehetőségeivé.
Vajon fel lehet-e készülni a szülésre? És ha igen, akkor hogyan?
Ki segít ebben? Melyik lesz a személyre szabott „nekem való” módszer?


16.00 – 17.00 Homeopátia a várandósság alatt Dr. Heiczmann Ágnes, homeopata orvos szponzorált előadás

Miért pont a homeopátia? Mert szelíden és mellékhatásoktól mentesen, mégis hatékonyan tudunk tenni a babáért, mamáért. Terhességi hányás, visszerek, szoptatási problémák homeopátiás kezelésének lehetőségei, a szülés homeopátiás támogatása. Bevezetés a homeopátia alapjaiba.

16.30 - 17.30 Ökoháztartás –A Fenntartható zöldOtthon Program által szponzorált téma


17.30 – 18.30 Mennyibe kerül egy gyerek? Simonics Adrienn, közgazdász

„Gyereket vállalni sokféleképpen lehet. "Megvárom, hogy minden feltételt meg tudjak teremteni." ez talán korunk leginkább jellemző mondata. Kérdés, hogy mit értünk a "feltétel" alatt. Erre a kérdésre keresem a választ az előadás során, melynek alapja egy rövid kérdőív arról, hogy mire költenek a családok a gyermekvárás és a kisgyermekkor idején.”


17.30 – 18.30 Dúla ügyelet- szponzorált program

Információ szülésre készülő édesanyáknak és párjuknak a szüléskísérés lehetőségeiről. Miben és hogyan segít egy dúla?

Május 12. szombat
Magyar Földrajzi Múzeum

9.30 Megnyitó: a rendezvény és a Születés Heti gyermekrajzpályázat kiállításának megnyitója

10.00 – 11.00 Anyabarát-e a bababarát kórház? Hogyan készüljünk a szoptatásra?
Dr. Kun Judit orvos, laktációs szaktanácsadó (IBCLC), LLL

Bizonyára sokan hallottak már a bababarát kórházakról, ahol olyan gyermekágyas- és újszülött ellátás folyik, amelynek célja, hogy a szoptatás jól induljon, és ezáltal hosszabb távon is sikeres legyen. A bababarát ellátás része a szülés utáni egyórás bőrkontaktus, az anya és az újszülött együttes elhelyezése (24 órás rooming-in), a kizárólagos, igény szerinti szoptatás támogatása, a felesleges pótlás kerülése, és még sok más olyan gyakorlat, ami a nem-bababarát kórházakban (sajnos) nem elterjedt.
Azok részéről, akik nincsenek tisztában a bababarát ellátás jelentőségével és gyakorlatával, gyakran felmerül az a vád, hogy a bababarát ellátás nem anyabarát, mert a folyamatos együttlét az anya számára fárasztó és félő, hogy nem kapja meg a szükséges segítséget sem. Hogy ez valóban így van-e, valóban ellentmond-e egymásnak a bababarátság és az anyabarátság, arról beszélgethetnek dr. Kun Judit laktációs szaktanácsadóval.


10.00 - 10.30 Termékbemutató Boiron Magyarország Kft. – szponzorált program

10.00 – 11.00 Hordozóeszközök bemutatója - szponzorált program

Nem is volt olyan régen, amikor még egyetlen lehetőségként a szülők kenguruba dugták sokat síró kisbabájukat. Ma már azonban hihetetlen a választék a hordozóeszközök piacán. Szeretnénk eligazítást nyújtani azoknak a szülőknek, akik nem ismerik ki magukat, vagy csak szeretnének előre tájékozódni arról, milyen hordozót érdemes és milyet nem érdemes beszerezni.

Az előadók képzett hordozási tanácsadók, tanfolyamvezetők, akik gyakorlatban mutatják be a különböző hordozó fajtákat.

Bondár Bernadett, Csörgő Andrea (Beli Buba Babahordozó Iskola), Horváthné Morva Ágnes(Beli Buba Babahordozó Iskola)

11.00 – 12.00 Ki szül? - fókuszban a kitolási szak Dr. Gutmann Orsolya, szülészorvos

Amikor először megfogan egy nőben az élet, általában nem tudja még, mire számíthat
a várandósság és a szülés alatt. Ezért sok információt gyűjt, „tanul” és készül a személyiségének megfelelően a gyermek születésére. A jelen kultúránkban már generációk óta kórházban szülünk, „biztonságos” körülmények között, orvosi segítséggel.
Az előadásban, beszélgetésben körbejárjuk, mi lehet a segítségünkre abban, hogy valóban
mi magunk szülhessük meg a gyermekünket, fizikai és lelki értelemben egyaránt.
Leginkább a szülés csúcspontjára, a kitolási szakra fókuszálva. Beszélünk technikai részletekről, mint pozíció, légzés, gátmetszés, oxitocynos infúzió, vákuum.. És lelki tényezőkről egyaránt /felkészültem az anyaságra, lappangó félelmek, halálfélelem, anyai
minták, saját születésünk/.

Dr Gutmann Orsolya szülész-nőgyógyász a Szent Imre kórház orvosa, kismama hastánc oktató


11.00 – 12.00 Mitől kell fiainkat óvnunk? – Férfisátor, Fekete Vilmos

Sok minden más ebben a világban, mint a mi fiatalkorunkban volt. Át tudjuk-e adni az életben-maradás technikáit gyermekeinknek? Egyáltalán mik azok?
Meg tudjuk fogalmazni?

„A férfisátrat 1998-ban hoztuk létre. A társaság szellemi atyja Zöldy Pál volt, aki hirtelen úgy találta, nem tud mit átadni a fiának, aki akkor lett 18 éves. Nincs apai, férfiúi 'trónja'. Az alapító tagok azokból a barátaiból váltak, akik akkoriban elvonultak vele, először 'disputákra' , hogy megvitassák ezt a hely
zetet. Ahol is kiderült, mindez közösen mindegyiküket sújtja. Ezeket az elvonulásokat különféle témakörökre fókuszáltan szervezték: A 'csapathoz tartozás', a 'munka', a 'nők' (anyánk és feleségünk), 'apáink és apasebeink', a 'virtus'. A nevük: Boros András, Bella Gábor, Lisztes Gábor, Szabó Ferenc, Szabolcs Pál, Tóth Avanti Péter, Zöldy András és még mintegy harmincan.”





11.00 – 12.00 Szoptatási tanácsadás Dr. Kun Judit orvos, laktációs szaktanácsadó (IBCLC), LLL

12.00 – 13.00 A szülésem? - egy élmény! Milyen a jó szülés? Csörgő Andrea perinatális szaktanácsadó

A szülés minden nő számára életének egyik legfontosabb eseménye. Sokáig és sokféleképpen készülünk rá.
Arra azonban, hogy milyen fontos szerepet tölt be az életünkben, és hogy milyen hatása lesz később nőiségünkre, anyaságunkra már ritkán gondolunk.
Mivel a munkám egyik fontos része a szülésélmény feldolgozásának segítése, ezen az alkalommal arról szeretnék szólni, miért és hogyan jó szülni. Hogyan tovább, az első szülés után? Van-e még szülésre lehetőség császármetszés után? Milyen út vezet odáig?

13.00 – 15.00 Filmvetítés: Babák – az első év

A filmvetítést moderált beszélgetés követi, amely lehetőséget nyújt a látottak nyomán felmerülő gondolatok, érzések, benyomások megosztására.

„Thomas Balmes rendező négy kisbaba életének első évét mutatja be. A világ egymástól távoli részein járunk, Namíbia, Mongólia, Tokyo és San Francisco a helyszín, ahol nyomon követhetjük a csöppségek mindennapjait. Fejlett országok állnak szemben fejlődő országokkal. Felvetődik a kérdés - hol jobb felnevelni egy gyereket? Nyüzsgő nagyvárosban, a legnagyobb luxus közepette, babajógával és csoportterápiával, vagy a vadonban, ahol a gyerkőc porban csúszkál és a birkaitatóban fürdik? A meglepetés, hogy mind a négy gyerek hasonlóan kreatív és figyelmes, ugyanúgy fejlődik és tanul, a család anyagi helyzetétől és a társadalmi háttértől függetlenül.”


14.00 – 15.00 Hordozóeszközök bemutatója- szponzorált program
Nem is volt olyan régen, amikor még egyetlen lehetőségként a szülők kenguruba dugták sokat síró kisbabájukat. Ma már azonban hihetetlen a választék a hordozóeszközök piacán. Szeretnénk eligazítást nyújtani azoknak a szülőknek, akik nem ismerik ki magukat, vagy csak szeretnének előre tájékozódni arról, milyen hordozót érdemes és milyet nem érdemes beszerezni.

Az előadók képzett hordozási tanácsadók, tanfolyamvezetők, akik gyakorlatban mutatják be a különböző hordozó fajtákat.

Bondár Bernadett, Csörgő Andrea (Beli Buba Babahordozó Iskola), Horváthné Morva Ágnes(Beli Buba Babahordozó Iskola)

15.00 – 16.00 Dúla ügyelet- szponzorált program

Információ szülésre készülő édesanyáknak és párjuknak a szüléskísérés lehetőségeiről. Miben és hogyan segít egy dúla?


15.30 – 16.30 Mennyibe kerül egy gyerek? Simonics Adrienn, közgazdász

„Gyereket vállalni sokféleképpen lehet. "Megvárom, hogy minden feltételt meg tudjak teremteni." ez talán korunk leginkább jellemző mondata. Kérdés, hogy mit értünk a "feltétel" alatt. Erre a kérdésre keresem a választ az előadás során, melynek alapja egy rövid kérdőív arról, hogy mire költenek a családok a gyermekvárás és a kisgyermekkor idején.”

16.00 – 18.00 Filmvetítés: Világra jönni (Gilles de Maistre: Le premier cri)

A filmvetítést moderált beszélgetés követi, amely lehetőséget nyújt a látottak nyomán felmerülő gondolatok, érzések, benyomások megosztására.



„A földkerekségen naponta átlagosan 364 501-szer esik meg ez a történet. Vágjunk neki egy kivételes világkörüli utazásnak, hogy felfedezzük a születés különböző univerzumait, amelyek épp olyan egyediek és változatosak, mint mi, emberek. Erre hívja meg ez a film a nézőit, a való életből vett szereplőkkel és a való élet képeivel mutatva be a világra jövetelt. Mongólia vad sztyeppéitől a párizsi felhőkarcolókig, India embertömegektől nyüzsgő utcáitól az inuitok lakta jégmezőkig, az amerikai Új-Mexikótól a Fekete-tengerig, a sivatagi tuareg falvaktól a kínai vagy japán metropoliszok zsúfolt kórházaiig, a Himalája csúcsaitól az amazonasi esőerdőkig. A film az egész bolygót bejárja, hogy ugyanazt a történetet bemutassa más-más térben és kultúrában. Mindannyiunk közös története bontakozik ki: amikor a nő anya, a férfi apa lesz, a gyermek pedig világra jön.”


16.30 – 17-30 Kétnyelvűség & nyelvtanítás: idegen nyelv kisgyermekkorban Kisvárdai Zsuzsanna nyelvtanár

Vajon van-e értelme az idegen nyelv oktatásának kisgyermekkorban? Mit taníthatunk meg egy óvodásnak? Hogyan lehet megszerettetni a családdal a nyelvtanulást?
Mi történik, ha a család többnyelvű? Hátrány vagy előny a többnyelvűség?
Kinek jó a korai nyelvoktatás?
Ki szeretne nyelvet tanulni és miért?
Ezekre az izgalmas kérdésekre kaphatnak választ előadónktól, aki évek óta foglalkozik nyelvoktatással iskolájában egészen apróktól felnőttekig.

16.30 – 17.30 Diétás tanácsadás Bognár Krisztina védőnő, IBCLC, dietetikus

18.00 Fotó, - és rajzpályázat eredményhirdetése

A programváltoztatás jogát fenntartjuk. Az esetleges változásokat Facebook oldalunkon és a www.szuleteshetebattaerd.blogspot.com oldalon hozzuk nyilvánosságra.

Az egyes előadások, foglalkozások részletes leírása a honlapon és a Facebook oldalunkon elérhető.

A jóga és a babamasszázs foglalkozásra bejelentkezés szükséges!